Miasto leżące u brzegów jeziora Mamry. Trzecie największe jezioro na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, 5 w Polsce. Nazywane rowerową stolicą Polski. Przebiegający przez nie szlak rowerowy, pozwala poznać Mazury z innej perspektywy, z wysokości siodełka, a nie pokładu jachtu. Zagłębiając się w miasto warto zwrócić uwagę na: Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Tradycji Kolejowych, zamek czy też kościół pw. Św. Piotra i Pawła z wieżą widokową.
Kompleks bunkrów niemieckiej linii umocnień, będących kwaterą główną Niemieckich Wojsk Lądowych OKH. Na terenie znajduje się muzeum, replika poszukiwanej bursztynowej komnaty, wieża widokowa z piękną panoramą na okolicę.
unikalne budowle z nowoczesnymi jak na ówczesne czasy rozwiązaniami technologicznymi. Głównym celem idei budowy kanału było połączenie szlaku WJM, poprzez rzekę Pregołę z Morzem Bałtyckim. Pierwsze plany budowy zostały stworzone już w drugiej połowie XIXw. Dziś możemy podziwiać niedokończone śluzy.
szlak rowerowy prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce, tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, i warmińsko-mazurskie. W województwie warmińsko-mazurskim szlak biegnie nieopodal naszego Zakątka. W całym województwie szlak liczy 420 km. Na szlaku i jego korytarzu w promieniu 20 km znajdują się liczne atrakcje, zarówno natury przyrodniczej jak i historycznej.
niewielka wieś położona w otulinie Puszczy Boreckiej, którą przecina malownicza rzeka Sapina, która następnie wpada do jeziora Gołdapiwo, by finalnie dotrzeć do jeziora Święcajty, jednego ze szlaku WJM. Do głównych atrakcji Kruklanek należą z pewnością pozostałości zwalonego mostu, jak również położona nieopodal wsi Zagroda Hodowlana Żubrów.
miasto nazywane stolicą żeglarską. Położone na brzegu jezior Niegocin, Kisajno, Popówka Duża, Tajty czy Wojsak, na szlaku wodnym prowadzącym do Mikołajek, Rucianego Nida, czy też Węgorzewa. Bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Jedną z największych atrakcji miasta jest obrotowy most na Kanale Łuczańskim, czy Twierdza Boyen.
jeden z najpopularniejszych portów mazurskich. Choć z daleka od deptaków i hałasu, to latem będący jednym z głównych centrów życia żeglarskiego. Sama wieś owiana piękną historią właścicieli pałacu, rodu von Lehndorff. Z ciekawostek, córka ostatniego właściciela Heinricha von Lehndorff, żyje do dziś. Wraz z fundacją polsko-niemiecką walczy o ocalenie pamięci rodziny, a także historii tego pięknego miejsca.
realizacja: estinet.pl